Nők ecsettel és tollal a békéért – Irodalmi Szalon

Ebben az évben van a 25. évfordulója, hogy az ENSZ közgyűlése elfogadta a béke kultúrájáról szóló nyilatkozatot és cselekvési programot, amely kimondja: a béke nemcsak a konfliktusok hiánya, hanem pozitív, dinamikus részvételi folyamat, ahol ösztönzik a párbeszédet és a kölcsönös megértés, együttműködés szellemében oldják meg a konfliktusokat. A béke világnapja alkalmából a magyar ENSZ Társaság nemzetközi diplomáciai találkozót rendezett Balatonfüreden.


A Magyarországra akkreditált női nagykövetek, a hazánkba delegált diplomáciai testületek illetve a magyar kulturális élet képviselői vettek részt a találkozón, amelynek eltökélt célja, hogy a művészet, a költészet erejével lépjen fel a béke érdekében folytatott párbeszédért.

A nők ecsettel és tollal a békéért című esemény díszvendége Hedva Ser francia szobrászművész, az UNESCO Kulturális Diplomácia Jószolgálati Nagykövete, valamint dr. Judy Kuriansky író, klinikai pszichológus, a Columbia Egyetem professzora volt.

– Összetöredezett világunkban vissza kell találnunk ahhoz, amitől emberek vagyunk. Hiszek abban, hogy a művészet erejével sikerül jobban megérteni egymást, hogy a kultúra a preventív diplomácia erős eszköze. Nem tántoríthat el bennünket semmi attól, hogy minden lehetséges eszközt felhasználjunk a konfliktusok kialakulásának megelőzésében. Tapasztalataim szerint a nők szerepe ebben kulcsfontosságú, a nők társadalmi életben betöltött szerepe nagyon fontos – vélekedett Bogyay Katalin a Magyar ENSZ Társaság elnöke, a Békenap rendezője.

A programban résztvevő női nagykövetek, a bemutatkozó művészek és költők, Magyarország mellett, 12 országot képviseltek: Argentína, Bosznia-Hercegovina, Brazília, Ecuador, Finnország, Franciaország, Georgia, Libanon, Marokkó, Mexikó, Törökország, USA volt így jelen az eseményen.

Az Esterházy-kastélyban rendezett konferencián egy Nemzetközi Művészeti Vernisszázs és ‘Soft Power Diplomácia’ Fórumot tartottak, ahol a különböző országokból érkező művésznők bemutatták az alkotásaikat. A fórumon résztvevők a Soft Power Diplomácia jelentőségéről beszéltek, hangsúlyozva, ha egymás kultúráját megismerjük, akkor jóval nagyobb esélyünk van arra, hogy megértsük egymást, hogy fenntartsuk a békét.

A rendezvényen Bóka István Balatonfüred polgármestere hangsúlyozta: Balatonfüred a kultúraalapú városfejlesztés mellett döntött, amely meghatározza a város identitását.
– Büszkék vagyunk az épített környezetünkre, a művészeinkre, a sportolóinkra, a környezetre, ami körülvesz bennünket. Sokat köszönhetünk a kultúránknak, a művészeteknek, a város nemzetközi kapcsolatai is ebből fakadnak, gondoljunk csak a Nobel-díjas indiai költőre Rabindranáth Tagore-ra. Nevét ma a Balaton leghíresebb sétánya őrzi – vélekedett Bóka István, aki Madách Imre Az ember tragédiája című művét idézve azt mondta: minden, ami a hölgyeknél van az költészetté és dallá fog szűrődni.

A Szőcs Géza Irodalmi Szalonban pedig az említett országok női költőinek versei a nagykövetek és a díszvendégek tolmácsolásában hangzottak el eredeti nyelven illetve magyar fordításban, amelyeket Kéri Kitty színművész olvasott fel.

A program a Magyar Diplomáciai Akadémiával együttműködve, a Sándor Palota támogatásával valósult meg.

Az Egyesült Nemzetek Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének (UNESCO) alkotmánya azzal kezdődik, hogy „a háborúk az emberek elméjében kezdődnek, ezért az emberek elméjében kell felépíteni a béke védelmét”. Ez a gondolat keretezi a béke nemzetközi napja idei megtartásának témáját.

A béke nemzetközi napját 1981-ben hozta létre az ENSZ Közgyűlése. Két évtizeddel később, 2001-ben a Közgyűlés ezt a napot az erőszakmentesség és a tűzszünet időszakává nyilvánította.

A béke világnapja alkalmából szervezett irodalmi szalonon elhangzó versek itt olvashatók:

ARGENTINA – MARÍA ELENA WALSH
BOSNIA HERZEGOVINA – Desanka Maksimović
BRAZIL – CORA CORALINA
ECUADOR – MATILDE HIDALGO DE PRÓCEL
FRANCE – ANDRÉE CHÉDID
GEORGIA – ANA KALANDADZE
HUNGARY – ÁGNES NEMES NAGY
LIBANON- NADIA TUENI
MEXICO – Sor Juana Inés de la Cruz
MOROCCO – SIJILMASSI IDRISSI
TURKEY – Nigar Hanim
USA – Sylvia Plath