Rinocérosz

Orosz István Kossuth-díjas grafikus és filmrendező valamint Schein Gábor József Attila díjas költő, író ült le egy asztalhoz beszélgetni a művészettörténet legnevezetesebb állata, Dürer híres rinocérosz metszete apropóján. Előbbi animációs filmet készített, utóbbi Európa történetét feldolgozó verses regényt írt középpontjában a fél évszázada, 1515-ben készült rinocérosszal.

Az esten levetítették Orosz István és Horkay István animációs filmjét. Az Albrecht Dürer rinocérosza című alkotás a lisszaboni partraszállás (1515 májusa) és a tragikus vég (1516 januárja) közti időszakról szól, amely az állat életében meglepően jól dokumentált. A rinocérosz sorsáról, a hozzá kapcsolódó valós, legendás és mesés elemekről, továbbá a korabeli Európa politikai manőveriről szól a fikciós elemeket is felvonultató film.

Schein Gábor verses regénye az Ó, Rinocérosz pedig azzal a káprázatos ötlettel játszik el, hogy miképpen írható meg Európa és a nyugati civilizáció históriája, ha annak mitikus és valóságos történeteiben a rinocérosz mint hús-vér figura szerepel.
Hogy lesz a rinocérosz egyszerre félelmetes, fenyegető, bumfordi és szerethető figura, akiben megtestesül a „más”, a máshonnan érkező, az idegen, a reménytelen szerelmes, az értelmiségi, vagy a regényírás nehézségeivel küzdő író? Erről is szó volt az esten, amelynek teljes hanganyaga itt hallható.